SKU: SUNSET-300-SQR-TRIO
10% Off Item currently on back order
GST Inc.
Get an additional  5% off  when you add the product to cart!
Colour
Quantity
Check Stock Availability
DLF MorayField
DLF Warana
DLF Hervey Bay
Have you seen it cheaper elsewhere?
Seen it cheaper?
View full details
Buy now and pay later
Split your purchase into four interest-free payments with
Flat Rate Shipping Australia Wide
45 day money back guarantee*
Secure pay with:
Features
  • Name: SUNSET-300 Square 25W 300MM LED Tricolour Dimmable IP54 Oyster Light - White
  • Size: 300mm square body
  • Wattage: 25W
  • Dimmable: Yes
Description
Illuminate your space with the SUNSET-300 Square 25W 300mm LED Tricolour Dimmable IP54 Oyster Light in White. This modern and sleek LED ceiling light from the SUNSET Tricolour range boasts a trimless design and high intensity LED SMDs for a uniform 120° beam of light. Constructed from durable white polycarbonate and rated at IP54, this dimmable fixture is perfect for damp locations and coastal areas. With a lifetime of 50,000 hours on average and backed by a Three-Year Replacement Warranty, the SUNSET-300 Square Light combines style and functionality seamlessly.
Specifications
Order Code
20887 - Trio
Product Family
Sunset
Colour
White
Lamp Colour Temperature
TRIO
Dimmable
Yes
IP Rating
IP54
Length (mm)
300MM
Depth (mm)
58MM
Height (mm)
300MM
Wattage
25W
Input Voltage
240V